Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Že manjše stoječe vode kot posledica velike količine dežja so lahko mesto za razmnoževanje komarjev. V zadnjih dneh tudi občani Lendave opažajo povečano število komarjev, zato smo Nacionalni inštitut za varovanje zdravja RS zaprosili za uradno stališče glede zatiranja komarjev na prostem.
»Za zmanjšanje neugodja zaradi pikov komarjev prebivalcem, ki se nahajajo v okolju, kjer so komarji, svetujemo, da čim bolj omejijo izpostavljenost komarjem ter da izvajajo preventivne ukrepe v svoji okolici kot so: odstranjevanje posod in predmetov s stoječo vodo, pokrivanje zbiralnikov vode, izpraznitev vrtnih bazenov, ko se ne uporabljajo, pospravljanje odpadkov, ki lahko zadržujejo vodo, namestitev zaščitnih mrež na okna in vrata. Pomembna je tudi osebna zaščita proti pikom komarjev in sicer z obleko z dolgimi rokavi in hlačnicami med bivanjem na prostem, zlasti v času največje aktivnosti komarjev. Smiselna je uporaba repelentov, ki zmanjšajo število pikov komarjev,« so svetovali na NIJZ-ju.
Insekticidov za zatiranje komarjev na prostem v Sloveniji ne uporabljamo
Glede uporabe insekticidov so z NIJZ-ja sporočili: »Prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število. Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju oz. na prostem, v Sloveniji ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme. Ko z njimi zatiramo komarje, ne zatiramo samo komarjev, temveč tudi druge žuželke (čebele idr.). Uporaba insekticidov v zunanjem okolju je strokovno smiselna oz. upravičena le pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji.«
Najpomembnejša je preventiva
Še vedno ostaja kot najučinkovitejše sredstvo v boju zoper pike komarjev preventiva, pri čemer lahko največ storimo prebivalci sami s tem, da: