Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Otvoritev razstave domačega umetnika je v Lendavi vedno tudi družinski praznik, praznik prijateljev, umetniških sopotnikov in ljubiteljev umetnosti in tudi minuli konec tedna ni bilo drugače. V lendavski sinagogi bo tako do konca januarja 2022 na ogled razstava domače umetnice Marike Danč Roth, ki je bila prvotno terminsko umeščena v lanski mesec marec, ko je umetnica praznovala svoj okrogli jubilej.
Vsa široko razprta pahljača izjemne umetniške ustvarjalnosti Marike Danč Roth na tokratni razstavi ne more biti v celoti prezentirana, saj je več kot 50 let profesionalnega delovanja širokega spektra umetniških zvrsti težko umestiti tudi v katerega od večjih razstavnih prostorov, zato bo v kratkem predstavljena tudi njena monografija, ki jo sofinancira Občina Lendava.
Marika Danč Roth se je rodila 1950 v Lendavi. Diplomirala je na Akademiji za likovno umetnost v Zagrebu. V Sloveniji in po svetu se je uveljavila kot kostumografka in scenografka v gledaliških in opernih predstavah, živela je tudi v Münchnu, pred leti pa se je vrnila v rodno Lendavo. Prostor, iz katerega izhaja umetnica, osmišljuje madžarsko-slovensko-hrvaško-judovsko-jugoslovanska mešanica na križišču avstro-ogrske in balkanske dediščine, ki ni nikoli dovoljevala nacionalistične izključnosti. Patriotizem tukaj pomeni izvorno povezanost s pokrajino in njenimi ljudmi, s katerimi smo imeli in imamo resnične, ne le namišljene stike.
Dela Marike Danč Roth pa – najsi bodo tapiserije ali reliefne slike – nosijo v sebi vizualni zapis vinorodnih gričev, brazdastih polj, drevesnih grč, klasične skladnosti arhitekturnih kontur mesta in elegantnega sozvočja tolikokrat opevane mestne vedute.
Marika je med študijem in po njem, vse do selitve v Nemčijo, v 15 letih ustvarila osupljivo razvejen in bogat opus, ki je v svojem umetniškem zamahu žel odlične kritike in generiral številna prestižna naročila, sodelovanja in nagrade v vseh žanrih, pri katerih je delovala in ustvarjala. Kostumografija, likovno ustvarjanje in moda; tapiserija, tkanje, kreiranje z nitjo pa je tisto, ki jo temeljno definira od samega začetka.
Več o razstavi si lahko preberete TUKAJ.