Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
V Sombotelu je včeraj, 12. decembra, potekala konferenca v okviru skupnega projekta Messages - "Romanje, kot živa kulturna dediščina – tradicija in inovacije v verskem turizmu", na kateri so udeleženci razpravljali o pomenu romanja kot žive kulturne dediščine. Namen konference je bil predstaviti pomen tradicije verskega turizma in inovativne možnosti, s posebnim poudarkom na vlogi mladinskih romanj, razprava o zagotavljanju trajnosti romarskih poti ter predstavitev zgodovinskih in duhovni tras.
Dogodek so obogatila izjemna predavanja škofa Sombotela dr. Jánosa Székelyja in generalnega vikarja in kanclerja Lojzeta Kozarja. Predavatelja sta osvetlila bogato tradicijo romanja, ki povezuje ljudi in kraje ob madžarsko-slovenski meji. Njune misli so navzočim približale kulturne, duhovne in zgodovinske razsežnosti tega običaja, ki ga želijo organizatorji s projektom dodatno ovrednotiti in ohraniti za prihodnje generacije.
Zbrane so nagovorili tudi župan Občine Lendava Janez Magyar, direktor Muraba EGTC Bálint Papp in vodja županijske uprave urada samouprave Železna županije dr. Péter Balázsy. V nagovorih so poudarili pomen čezmejnega sodelovanja pri ohranjanju skupne dediščine ter pri spodbujanju trajnostnega razvoja regije.
Vodilni partner projekta Nepopisane zgodbe je Muraba EGTC, kot projektna partnerja pa sodelujeta Občina Lendava in Železna županija. Konferenca je bila priložnost za izmenjavo pogledov in krepitev vezi med lokalnimi skupnostmi na obeh straneh meje, ki jih povezuje bogata zgodovina in skupne vrednote.
Namen projekta Messages, ki se izvaja v okviru Programa Interreg VI-A Slovenija-Madžarska, ob sofinanciranju Evropskega sklada za regionalni razvoj, je ohraniti in predstaviti skupno versko, zgodovinsko in duhovno dediščino obmejnega območja ter krepitev vloge romarskega turizma v obmejnem prostoru, raziskovanje in povezovanje romarskih krajev in izoblikovanje nove romarske poti. Osredotoča se na obdelavo tragičnih življenjskih zgodb dveh regionalno pomembnih zgodovinskih osebnosti, patra blaženega Jánosa Brennerja, nekdanjega duhovnika škofije Szombathely, kaplana Rábakethelyja (Szentgotthárd/Monošter), in Dániela Halásza, kaplana Ljutomera, Dolnje Lendave in Velike Polane. Njihovo delovanje v obmejnem prostoru, njihove zgledne življenjske poti in njihove vzporednice so primerni za prikazovanje in obdelavo lokalnih dogodkov dane zgodovinske dobe in s tem pripomorejo k ohranjanju intelektualne in zgodovinske dediščine v obmejnem prostoru. Projekt posebno pozornost namenja vključevanju mladih in lokalne skupnosti ter ustvarjanje žive povezave med preteklostjo in sedanjostjo, kar bo pripomoglo k ohranjanju in prenašanju skupne kulturne dediščine.