Glavna ulica 20
9220 Lendava/Lendva
Župan Občine Lendava Janez Magyar je danes pred mestno hišo Občine Lendava sprejel predsednika vlade Janeza Janšo, s katerim sta opravila krajši pogovor o aktualnih temah. Župan in premier sta nato pred mestno hišo sprejela še predsednika madžarske vlade Viktorja Orbána.
Predsednika vlad sta na delovnem srečanju v mestni hiši spregovorila o stanju dvostranskih odnosov. Med državama poteka intenziven dialog na vseh ravneh, prav tako pa se krepi tudi gospodarsko sodelovanje, saj Madžarska zaseda sedmo mesto med zunanjetrgovinskimi partnerji Republike Slovenije. V pogovorih je bila posebna pozornost namenjena spodbujanju gospodarskega in družbenega razvoja narodnostno mešanih območij na obeh straneh meje.
Predsednika sta v Gledališki in kulturni dvorani Lendava podpisala »Sporazuma med Vlado Republike Slovenije in Vlado Madžarske o sodelovanju pri gospodarskem in družbenem razvoju narodnostno mešanega območja na obeh straneh slovensko-madžarske meje«. Ob tej priložnosti sta ministrica za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije dr. Simona Kustec ter namestnik ministra za zunanje zadeve in trgovino Madžarske Levente Magyar podpisala »Program sodelovanja v izobraževanju, kulturi in znanosti med Vlado Republike Slovenije in Vlado Madžarske za obdobje 2022–2025«.
"Naredili smo konkretne korake naprej, ko gre za povezljivost energetskih sistemov obeh držav, pri infrastrukturnih projektih, okrepilo se je gospodarsko in trgovinsko sodelovanje med državama," je po srečanju z Viktorjem Orbánom dejal Janez Janša in spomnil, da mineva 30 let od podpisa sporazuma o zaščiti in sodelovanju pri razvoju manjšin na obeh straneh meje: »Prepričan sem, da bo danes podpisani sporazum to še nadgradil, saj bo v naslednjih petih letih za razvoj manjšin na obeh straneh meje investiranih kar pet milijonov evrov.«
Viktor Orbán pa je poudaril, da sporazum ne koristi le živečim v Prekmurju, pač pa vsem Madžarom in Slovencem. "Iskreno prijateljstvo in zgodovinsko združevanje nas bo še naprej družilo," je dejal madžarski premier.
Republika Slovenija od leta 2017 izvaja razvojne programe na območju, kjer živi madžarska narodna skupnost, Madžarska pa je leta 2020 začela z izvajanjem razvojnega programa na območju v Porabju, kjer živi slovenska narodna skupnost. Na podlagi sporazuma bo oblikovan razvojni program, v katerem bodo zagotovljena dodatna finančna sredstva za obdobje 2022–2026, ki bodo omogočila odpravljanje zaostankov tako v gospodarskem razvoju kot pri zagotavljanju ustreznega okolja za delovanje manjšinskih medijev, kulturnih in izobraževalnih ustanov. Pri slednjem Vlada Republike Slovenije izpostavlja nujnost izboljšanja materialnih pogojev za delovanje slovenske narodne skupnosti v Porabju. Poseben poudarek bo namenjen mladim generacijam in zagotavljanju možnosti za ohranjanja jezika in kulture narodne skupnosti kot tudi poslovnih in zaposlitvenih priložnosti v domačem okolju.
Vir: Urad Vlade Republike Slovenije za komuniciranje